Kurs chirurgiczny NobelZygoma na UJ
8-go kwietnia na Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się kurs z zabiegiem na żywo, który poprowadził Dr Radosław Witkowski.
Opis przypadku klinicznego
Zabieg przeprowadzono u 39-letniego pacjenta, którego przyjęto do leczenia w klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej CMUJ w Krakowie z powodu raka płaskonabłonkowego szczęk z naciekiem wargi górnej, jamy nosowej, podniebienia twardego i języka. Nowotwór został wykryty przypadkowo po urazie czaszkowo-mózgowym z następowym krwiakiem podtwardówkowym, z powodu którego był operowany we wrześniu 2011 roku w Klinice Neurochirurgii i Neurotraumatologii CMUJ. Wykonano: kraniotomię ciemieniową lewostronną, usunięto ostrego krwiaka podtwardówkowego okolicy ciemieniowej lewej, wykonano odbarczenie oponowo-kostne. Pacjent był żywiony przez PEG.
W ramach leczenia w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej wykonano: całkowitą obustronną resekcję szczęk z limfangiektomią szyjną, podwiązaniem tętnicy szyjnej zewnętrznej prawej oraz marginektomią dolnej krawędzi lewego trzonu żuchwy.
W okresie poprzedzającym interwencje operacyjne chory przejawiał:
- długotrwałe zaburzenia równowagi utrudniające chód,
- dolegliwości bólowe zębów i twarzoczaszki, których nie diagnozował,
- przewlekle nadużywał alkoholu, leczony odwykowo bez efektu,
- uszkodzenie wzroku z wytworzeniem ślepoty OP.
Rehabilitowany protetycznie, protezą obturacyjną bez kotwiczenia na implantach. Proteza nie funkcjonuje prawidłowo, co w związku z tym daje zaburzenia funkcji mowy, pobierania pokarmów oraz oddechowej – ze względu na brak podparcia struktur nosa szkieletem kostnym przegrody. Obecnie bez cech wznowienia procesu nowotworowego oraz przerzutów lokoregionalnych i odległych.
Rozpoznanie: Stan po całkowitym usunięciu szczęk z jednoczasową rekonstrukcją chirurgiczną z powodu raka płaskonabłonkowego szczęk z naciekiem wargi górnej, jamy nosowej, podniebienia twardego i języka T4N2cMO pT4NOMO.
Pourazowy niedowład prawostronny. Stan po lewostronnej kraniotomii ciemieniowej, usunięciu krwiaka podtwardówkowego, obarczeniu oponowo-kostnym z powodu ostrego pourazowego krwiaka podtwardówkowego.
Planowana rehabilitacja implantoprotetyczna:
- Symetryczne zakotwiczenie w obu trzonach kości jarzmowych 4 wszczepów integrujących:
- Zygoma standard
- Zygoma “straight”
- implant NobelActive dł. >13mm
2. Konstrukcja litej belki frezowanej z indywidualnie zakotwiczonymi magnesami jako elementami retencji dla suprastruktury.